Archiv institucí

Archiv institucí

Dokumentace provozu české výtvarné scény.

Archiv institucí uložený na VVP AVU představuje soubory dokumentace činnosti vybraných galerií, sdružení i jednotlivců výrazně ovlivňujících provoz na české výtvarné scéně. Vznikl v návaznosti na projekt databáze českého současného umění i-datum a je rozšiřován v souvislosti s dalšími výzkumnými projekty.

Obsahuje dokumentaci jednotlivých institucí s chronologicky roztříděnými textovými a obrazovými materiály (programové texty, tiskové zprávy, pozvánky, plakáty, katalogy, fotodokumentace aj.).

Shromažďování dokumentace českého umění je kontinuálně probíhající aktivitou VVP AVU. V archivu VVP AVU jsou např. uloženy dokumentace zaniklých galerií a projektů (např. MXM, Galerie Šternberk, …..).

Budeme rádi, když se s námi podělíte o dobové dokumenty. Prosíme, kontaktujte nás.


>> zpět

Galerie kritiků

adresa
Palác Adria, Jungmannova 31, Praha 1
datum založení
2002
kontakt

www.galeriekritiku.cz
galeriekritiku@volny.cz

reference

Galerie Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků České sekce AICA je od roku 2002 prostorem pro výstavy a projekty prezentující české i zahraniční umělce a to i v četných skupinových výstavách a mezinárodních spoluprácích. K většině výstav jsou vydávány katalogy či katalogové listy. Od roku 2008 vyhlašuje Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků Cenu kritiky za mladou malbu.

výstavy / projekty

2010
24. 11. – 14. 12. Luděk Rathouský – Jiří Franta, Strach bílého muže (kurátorky Kateřina Štroblová, Vlasta Čiháková Noshiro)
26. 10. – 21. 11. Petr Malina, City Walks
30. 9. – 24. 10. Richard Kočí, Květy zla (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)
31. 8. – 26. 9. Nina Hedwic – Martin Mainer, Kalendář (kurátoři Vlasta Čiháková-Noshiro, Karel Babíček)
13. 7. – 1. 8. Doubravko Morković, Kdosi mi ukradl kolo, protože jsem ho dobře neuvázal
16. 6. – 11. 7. Hlavy veřejné a vize okolí
15. 9. – 13. 6. Hloupé a chytré (Jana Bernartová, Patrik Čabla, Linda Čihařová, Petr Dub, Anna Hulačová, Michal Marenčík, Jan Nálepa, Edita Pattová, Jan Pfeiffer, Marie Polášková, Jonáš Rosůlek, Jonáš Strouhal), (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)
20. 4. – 11. 5. Dino Čečo, Instantní lásky
23. 3. – 18. 4. Alena Foustková, Mumbo Jumbo (kurátor Jiří Valoch)
23. 2. – 23. 3. Martin Gerboc , Yes Virginia! (kurátoři Karel Babíček, Petr Vaňous)
28. 1. – 22. 2. Cena kritiky za mladou malbu 2010 (Conrad Armstrong, Marek Číhal, Vladimír Houdek, Jakub Janovský, Lukáš Karbus, Denisa Krausová, Juraj Kollár, Miroslav Polách, Adam Štech, Dragana Živanovič)

2009
16. 12. 2009 – 17. 1. 2010 Evžen Šimera, Důležitá náhoda (kurátorka Jana Ševčíková)
18. 11. – 15. 12. Jak to bylo s Kainem a Ábelem (Jiří David, Zbyněk Baladrán, Reinhold Engberding, Jiří Franta, Roland Helmus, Svatopluk Klimeš, Katharina Kohl, David Kořínek, Eva Koťátková, Tim Kubach, Lukáš Machalický, Karin Missy Paule, Luděk Rathouský, Pavel Richtr, Joska Skalník, Václav Stratil, Adam Vačkář, Martin Zet), (kurátoři Vlasta Čiháková-Noshiro, Pavel Richtr)
20. 10. – 14. 11. Vladimír Merta, ErROrS
15. 9. – 15. 10. Gianni Russo, Modí – věnováno Amedeo Modigliani
18. 8. – 13. 9. Městský polibek (Denis Bigler, Jana Bernartová, Martin Blum / Haimo Ganz, Karin Bűhler, Linda Čihařová, Federico Diaz, Petr Dub, Saskia Edens, Petra Elena Köhle / Nicolas Vermot Petit-Outheim, Lukáš Machalický, Jan Pfeiffer, Bruno Steiner, Isabel Rohner, Václav Skácel, Adam Vačkář)
3. 6. – 21. 6. Vlk a beránek (Daniela Baráčková, Filip Cenek, Monika Fryčová, Marie Haškovcová, Petra Herotová, Andrea Chreňová, Vendula Chalánková, Markéta Mandelíková, Luděk Rathouský, Milan Salák, Vojtěch Vaněk, Teri Varhol)
5. 5. – 31. 5. Spectator novus Praha – Paris (Filomena Borecka, Milan Cais, Theodore Chryssikos, Baptiste Debombourg, Mirjam Fruttiger, Ladislava Gažiová, Barbora Klímová, Estefania Peňafiel-Loaiza, Anne-Laure Maison, Jakub Nepraš, Daniel Pitín, Maxime Thieffine), (kurátorky Vlasta Čiháková-Noshiro, Francesca Spanó)
1. 4. – 29. 4. Amanita design – Zdeněk Daněk – Jakub Nepraš, Druhá příroda (kurátorka a úvodní slovo Simona Hladíková)
5. 3. – 29. 3. 3. kapitola zo súčansého slovenského umenia (Alena Adamíková, Gabika Binderová, Mária Čorejová, Jana Farmanová, Martin Gerboc, Jana Hojstričová, Klaudia Kosziba, Marek Ormandík, Maroš Rovňák), (kurátorka Michaela Bosáková)
4. 2. – 28. 2. Cena kritiky za mladou malbu (Daniela Baráčková, David Böhm, David Hanvald, Jakub Hošek, Alexey Klyuykov, Petr Krátký, Jakub Matuška, Jitka Mikulicová, David Pešat, Miroslav Polách, Evžen Šimera, Petr Tejkal, Vojtěch Vaněk)

2008
19. 12. 2008 – 15. 1. 2009 Patricie Fexová, Výstava malby
25. 11. – 15. 12. Ladislava Gažiová, Včera jsem vydesinfikoval celý nebe
22. 10. – 16. 11. Intercity: Berlin – Praha
25. 9. – 15. 10. Emerging wor(l)ds / Vnikající s(věty)
20. 8. – 20. 9. Láska bez hranic
25. 6. – 20. 7. Lovely words of fauna and flora (Veronika Bromová, Milan Cais, Federico Diaz, Michal Gabriel, Jan Kadlec, Tomáš Kobolka, Michal Novotný, Barbora Šlapetová, Viktor Tuček, Petra Valentová, Jiří Votruba), (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)
14. 5. – 31. 5. V Praze je blaze – výstava k 15. založení FaVU v Brně
16. 4. – 10. 5. Proměny – divadelní výtvarnice na přelomu tisíciletí
15. 3. – 12. 4. Ludmila Lagesson-Andrasko, Návraty / Returns
20. 2. – 15. 3. Jiří Votruba
6. 2. – 15. 2. Cena kritiky za mladou malbu

2007
27. 11. – 23. 12. Cooking art aneb Smažíme umění (Jan Štěpánek, Renata Slámová, Veronika Bromová, Jan Matoušek, Markéta Soukupová, Lenka Klodová, Jana Preková, Petra Valentová, Pavel Ryška, Isabel Rohner, Irena Eden / Stijn Lernout, Irene Maag), (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)
15. 10. – 11. 11. Michal Micl, Eldorado (kurátoři Vlasta Čiháková-Noshiro, Karel Babíček)
3. 10. – 13. 10 Magisterské soubory 2007
18. 9. – 28. 9. Bakalářské soubory 2007
4. 7. – 25. 7. Opuštěné obrazy (kurátorka Helena Bajerová)
21. 6. – 1. 7. Brněnský altruismus – volná tvorba diplomantů FavU VUT v Brně
22. 5. – 17. 6. Tělo jako nástroj (Markéta Hritzová, Tomáš Roček, David Moješčík, Miloš Vorel, Marie Brousilová, Alena Krásná, Tomáš Dittrich, Veronika Pšotková, Martina Šedová, Jana Smělíková, Ilona Staňková, Alice Tomášková, Veronika Raffajová, Sylvie Kolevová, Daniel Kupšovský, Markéta Stará, Bára Zelená, Matěj Al – Ali, Jana Trávníčková, Lenka Kovaříková, Johana Střížková, Teri Varhol)
17. 4. – 20. 5. Jaroslava Bičovská, Chráněný prostor (kurátor Ivan Neumann)
19. 3. – 14. 4. Václav Sika, Rezonance (kurátorky Vlasta Čiháková-Noshiro)

2006
14. 12. 2006 – 14. 1. 2007 The Moscow news – současné ruské umění (kurátoři Leonid Bazhanov, Irina Gorlova)
20. 11. – 12. 12. HumOrg – lidský organismus (Linda Čihařová, Federico Diaz, Romana Hricová, Petra Elena Köhle, Petr Michálek, Martin Zet, Nicolas Vermot Petit-Outhenin, Isabel Rohner, Petr Šesták, Barbora Šlapetová, Michaela Thelenová)
23. 10. – 18. 11. Optická příroda (Kazuko Kizawa, Isao Nakamura, Chie Morohoshi, Noriko Yanagihara, Federico Diaz, Marie Haškovcová, Petr Kvíčala, Petr Nohel, Václav Sika, Anežka Turková, Marcela Vichrová), (kurátoři Vlasta Čiháková-Noshiro, Tkashi Hayami)
9. 10. – 15. 10. Magisterské soubory FAMU 2006
18. 9. – 7. 10. Andrej Bělocvětov
17. 8. – 17. 9. Vlasta a Šárka – dívčí válka aneb gender study (Veronika Bromová, Barbara Benish, Veronika Drahotová, Patricie Fexová, Anna Irmanovová, Lenka Klodová, Anna Neborová, Barbora Motlová, Zuzana Musilová, Edita Pattová, Štěpánka Stein, Adriena Šimotová, Barbora Šlapetová, Kateřina Vincourová), (kurátoři Vlasta Čiháková-Noshiro, Karel Babíček)
28. 8. – 14. 9. Ondřej Pýcha, Hráči
15. 6. – 9. 7. Milan Houser, Vanitas (úvodní slovo Vlasta Čiháková-Noshiro)
31. 5. – 14. 6. Kajmak kajmak – ateliér tělového designu Jany Prekové FaVU VUT v Brně
4. 5. – 28. 5. Hra v kostky – obrazy a fotografie Vítězslava Nezvala (kurátoři Jakub Potůček, Petr Spielmann)
31. 3. – 23. 4. Bengálský filmový plakát
27. 2. – 25. 3. Milan Cais, 9+6 (kurátoři Vlasta Čiháková-Noshiro, Karel Babíček)
19. 1. – 19. 2. Jan Pištěk, Sny Mr. Williamse

2005
21. 12. 2005 – 15. 1. 2006 Strach ve městě aneb Pražské podzemí (Josef Bolf, Alain Declercq, Pavel Doskočil, Guma Guar, Dominik Lang, Filip Nerad, Zdeněk Perský, Oliver Pietsch, Joaquin Segura, Maki Gherzi, Silvie Vondrejcová), (kurátoři Jiří Ptáček, Ivan Mečl)
21. 11. – 18. 12. Kazunari Sakamoto, Domy – poezie každodennosti
18. 10. – 15. 11. Martin Gerboc, The best off! (kurátoři Alena Vrbanová, Norbert Lacko)
27. 9. – 15. 10. Woman art compost (Daniela Dostálková, Linda Dostálková, Patricie Fexová, Barbora Motlová, Jana Preková, Barbora Přidalová, Tereza Rullerová, Renata Slámková, Vendula Šafářová, Martina Zwyrtek, Jitka Žabková a Vlasta Čiháková-Noshiro)
12. 7. – 7. 8. Tomáš Kobolka, Sloní touhy (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)
8. 6. – 3. 7. Martina Frinda, Doteky v prostorách (kurátor Jiří Tichý)
11. 5. – 5. 6. Vít Soukup / Markéta Soukupová, Výročí svatby (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)
13. 4. – 8. 5. Veronika Drahotová, Autorevers
9. 3. – 3. 4. Vibra optica – al otro lado del gesto
20. 1. – 20. 2. Děti anebo Můj svět – Jak se vidím já? Jak mě vidí druzí? (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)

2004
21. 12. – 16. 1. 2005 Čistá krása (Lenka Klodová, Micl, František Matoušek, Martin Mainer, Veronika Bromová, Michal Nesázal, Petr Malina, Veronika Drahotová, Jan Pištěk, Jan Knap, Vít Soukup, Tomáš Lahoda), (kurátoři Karel Babíček, Simona Vladíková)
22. 10. – 21. 11. Ivan Preissler, In memoriam
22. 9. – 17. 10. Pavel Forman, Cesta světem v obrazech
10. 8. – 12. 9. Vision Prague (kurátoři Takeshi Hayami, Vlasta Čiháková-Noshiro)
8. 7. - ? Otevírání krajiny – ateliér Environment Vladimíra Merty FaVU VUT v Brně
2. 6. – 27. 6. Josef Žáček, Genius loci (úvodní slovo Ivan Martin Jirous, J. E. Frič)
7. 4. – 7. 5. V mezičase (Milan Cais, Jiří Čavič, E-area, Patricie Fexová, Roman Franta, Michal Gabriel, Martin Kuriš, František Matoušek, Michal Nesázal, Milan Salák, Václav Stratil, Barbora Šlapetová, Lukáš Rittstein, Roman Trabura), (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)
? – ? Anna Neborová – Maxim Velčovský, Všem dohromady a každému zvlášť

2003
12. 12. – 11. 1. 2004 Krajina domova třetího tisíciletí (úvodní slovo Jiří T. Kotalík)
12. 11. – 7. 12. Sto grafických děl José Guadalupe Posady (s poctou Fridě Kahlo ve fotografiích Jitky Teubalové)
8. 7. – 3. 8. Kdo seje vítr (Tereza Damcová, Anna Irmanovová, Silva Kupčová, Petra Valentová, Martina Novotná, Lenka Pazourková, Lucie Peroutková, Jitka Žabková)
30. 4. – 25. 5. Hideki Inoue, Vnější vrstva (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)
25. 3. – 13. 4. Jakub Stretti, Anatomie barev (úvodní slovo Richard Drury)
11. 2. – 19. 3. Michal Singer, Chrám červené kočky (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)

2002
27. 11. – 29. 12. Danieal Pešta, Bílá zóna (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)
30. 10. – 24. 11. Francisco Toledo, Fantastická zoologie
1. 10. – 27. 10. Thierry Houyoux, Zde začíná království (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)
6. 6. – 28. 7. Večerníček dětem
23. 5. – 31. 5. Šaty 2002 – festival módy
2. 5. – 16. 5. Video – multimedia – performance (ateliér Tomáše Rullera 1992-2002), (kurátoři Bohunka Koklesová, Tomáš Ruller, Vlasta Čiháková-Noshiro)
4. 4. – 28. 4. 5° pod rovníkem (Veronika Bromová, Tomáš Císařovský, Martin Mainer, Otto Placht, Lukáš Rittstein, František Skála, Barbora Šlapetová)
5. 3. – 31. 3. Martin Kuriš, Petr a Lucie (úvodní slovo Vlasta Čiháková-Noshiro)
24. 1. – 20. 2. Mitsuko
18. 12. 2001 – 19. 1. 2002 Free Martin Zet! (kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro)

kurátor

Vlasta Čiháková-Noshiro, Karel Babíček

ArtList
záznam v databázi ArtList
materiály uloženy v archivu institucí VVP AVU

Další novinky

VVP AVU 2014