Archiv institucí

Archiv institucí

Dokumentace provozu české výtvarné scény.

Archiv institucí uložený na VVP AVU představuje soubory dokumentace činnosti vybraných galerií, sdružení i jednotlivců výrazně ovlivňujících provoz na české výtvarné scéně. Vznikl v návaznosti na projekt databáze českého současného umění i-datum a je rozšiřován v souvislosti s dalšími výzkumnými projekty.

Obsahuje dokumentaci jednotlivých institucí s chronologicky roztříděnými textovými a obrazovými materiály (programové texty, tiskové zprávy, pozvánky, plakáty, katalogy, fotodokumentace aj.).

Shromažďování dokumentace českého umění je kontinuálně probíhající aktivitou VVP AVU. V archivu VVP AVU jsou např. uloženy dokumentace zaniklých galerií a projektů (např. MXM, Galerie Šternberk, …..).

Budeme rádi, když se s námi podělíte o dobové dokumenty. Prosíme, kontaktujte nás.


>> zpět

Galerie V. Špály

adresa
Galerie Václava Špály
Národní třída 30
110 00 Praha 1
datum založení
1959
kontakt

http://www.spalovka.cz/kontakty.html

reference

Podle vzoru legendárního galerijního prostoru s jasnou koncepcí výstavního programu z druhé poloviny 60. let, se Galerie V. Špály po roce 1989 začala profilovat jako galerie současné domácí výtvarné špičky. Probíhaly zde autorské i skupinové výstavy mapující nejrůznější témata od současné abstraktní malby po nejavantgardnější projevy umění; v letech 1992 až 1995 také Cena J. Chalupeckého a následně i výstavy jejích vítězů. Od roku 1995 do roku 2002 určoval tvář galerie kurátor Jaroslav Krbůšek, za jehož působení proběhlo 145 výstav; navázal mj. na praxi druhé poloviny 60. let také tím, že osamostatnil podzemní prostory Galerie Malá Špálovka. V letech 2003 až 2007 převzala správu nad výstavní síní Nadace Český fond umění, která se na program již nesoustředila.
V roce 2007 byl vyhlášen konkurz na nového provozovatele, který vyhrála reklamní agentura Semma; koncepci a program vypracoval Pavel Humhal (http://www.spalovka.cz/).

výstavy / projekty

2009
16. 1. – 22. 2. Vzpomínky na budoucnost (Dominik Lang; Markéta Othová; Mathias Poledna; Florian Pumhösl; kurátor Karel Císař)

2008
18.9. – 2. 11. (bez názvu), umělecká skupina Rafani
26. 6. – 24. 8. Cesta do školy, Eva Koťátková (kurátor Tomáš Pospiszyl)
30. 4. – 15. 6. Sexismus? (Andy Warhol; Corinna Schnitt; Katarzyna Kozyra; Elke Krystufek; Lenka Klodová; Franz Kapfer; Mark Ther; Ondřej Brody; Petra Pětiletá; Roy Stuart; Veronika Drahotová)
7. 3. – 17. 4. Absence v záznamu (Bruce Nauman; Liam Gillick; František Lesák; Jakup Ferri; Jan Jakub Kotík; Jan Smejkal; Kateřina Šedá; Ján Mančuška; Boris Ondreička; Markéta Vaňková; Petr Lysáček; Jaroslav Prokeš; Martin Horák; Martin Zet; kurátorka Lenka Lindaurová)
26. 1. – 28. 2. 30% OFF, Image je na nic (Johannes Wohnseifer; Gudrun Teich; Podebal; Guma Guar; Internetová generace; Tereza Janečková a Pavlína Míčová; Babe LN; Štěpánka Šimlová; Jan Nálevka; kurátoři Pavel Humhal; Michal Šiml)

2007
Guerilla vystrkuje růžky, Michal Šiml; Petr Motyčka

---

2003
16. 1. - 30. 1. 281 m2 (http://vvp.avu.cz/aktivity/jine/spalovka)

2002
3. 12. 2002 – 5. 1. 2003 Jaroslav Krbůšek, Vykoupení – instalace
7. 11. – 1. 12. Antonín Kroča, Obrazy
3. 10. – 3. 11. Jiří G. Dokoupil, Praha
5. 9. – 29. 9. Rudolf Fila, Interpretace
26. 6. – 31. 8. Jiří Surůvka, Německý koutek
30. 5. – 22. 6. Michal Kalhous, Fotografie
3. 5. – 26. 5. František Matoušek, Krajiny a portréty
5. 4. – 28. 4. Pawel Althamer (PL); Christoph Büchel (CH); Roman Ondák (SK), In Prague
7. 3. – 31. 3. ICING (Jiří Černický; Lukáš Jasanský; Martin Polák; Michal Kalhous; Kamera skura; Petr Nikl; Markéta Othová; Michal Pěchouček; František Skála; Michaela Thelenová; kurátor Michal Koleček)
14. 2. – 3. 3. Jiří David, Bez soucitu. Pláč mužů
10. 1. – 3. 2. Ján Mančuška, Praha 13

2001
6. 12. – 29. 12. Antonín Střížek, Kresby a obrazy
8. 11. – 2. 12. Milena Olivová, Divočina
3. 10. – 1. 11. Adéla Matasová, Fiktivní projekty - Fictive projects; Andrew Topolski, Rozhraní - Interface
2. 10. - 1. 11. První a poslední (David Adamec; Zbyněk Baladrán; Pavel Virág Bořkovec; Milan Cais; Jiří Černický; Jindřich Červenák; Linda Čihařová; Jiří David; Stanislav Diviš; Veronika Drahotová; Milan Dufka; Radek Hanák; Mário Chromý; Tobiáš Jirous; Jan Jírovec; Vilém Kabzan; Jan Kadlec; Ondřej Kopal; Radim Kořínek; Karel Kožíšek; Martin Kubíček; Radek Macke; Václav Magid; Silvia Málová; František Matoušek; Marek Meduna; Milan Mikuláštík; Michal Novotný (MICL); Petr Pastrňák; Michal Pěchouček; Miroslav Pesch; Petra Pětiletá; Luděk Rathouský; Jolana Ruchařová; Milan Salák; Jiří Skála; Vladimír Skrepl; Věra Stuchelová; Štěpánka Šimlová; Jakub Špaňhel; Tomáš Švéda; Markéta Vaňková; Ivan Vosecký)
6. 9. – 30. 9. Bohdan Hostiňák, Krajina
28. 6. – 2. 9. Geert Goiris, Surrounded
31. 5. – 24. 6. Lubomír Typlt, Obešel já polí pět
3. 5. – 27. 5. Jindřich Štreit, Lidé třineckých železáren
5. 4. – 29. 4. Modelové fikce (Roland Boden (D); Bunkeri (HR); Tomáš Hlavina (CZ); Jan Stolín (CZ); Dezsö Szabó (H))
8. 3. – 1. 4. Vladimír Skrepl
8. 2. – 4. 3. Pavel Hayek, Černobíle
5. 1. – 4. 2. Vladimír Havrilla, New Faces

2000
7. 12. – 30. 12. Vladislav Mirvald, Komplementární, Michal Gabriel, Se světlem
2. 11. – 3. 12. Achym Mohné
5. 10. – 29. 10. Františka Gilman; Tim Gilman
7. 9. – 1. 10. Maria Marshall; Mark Gonzales
13. 9. – 31. 9. Mezinárodní festival akčního umění Pražský parní válec 2000 – work in progress CZ-GB (Jednotka; Kamera skura; Petr Lysáček; Pavel Ryška; Jiří Surůvka; 103 COIL (CZ); Skip Arnold; Mike Kelly; Robert Linder; Paul McCarthy (USA); Alexander Brener; Vadim Fishkin; Oleg Kulik; Jurij Leiderman (R), Petty Chang (China, USA); Dan Perjovski (RUM); Anabela Zigova (SK, F)
28. 6. – 3. 9. František Dvořák, Obrazy a kresby, Čtyři klasici české fotografie (Karel Hájek; Václav Chochola; Karel Ludwig; Zdeněk Tmej)
1. 6. – 25. 6. Cena J. Chalupeckého za rok 1999: Lukáš Rittstein, Modrý XII. + Barbora Šlapetová
4. 5. – 28. 5. Marko Blažo, Leveland, K věci. Na volné téma…, ale k věci (Daniel Balabán; Alena Kotzmannová; Adéla Matasová; Jan Merta; Pavel Kopřiva; Igor Korpaczewski; Petr Lysáček; Jiří Petrbok; Míla Preslová; Zorka Ságlová; Janka Vidová; Dezider Tóth; kurátorka Věra Jirousová)
6. 4. – 30. 4. Bohdan Holomíček, Václav Havel, Antikódy – texty – fotografie
2. 3. – 2. 4. Grzegorz Klaman / Anatrophy
3. 2. – 27. 2. David Janeček, Měkké zboží k dispozici od 02. 02. 2000
6. 1. – 30. 1. Pode Bal, Malík urvi

1999
2. 12. – 29. 12. Stanislav Kolíbal, Akvarely, objekty, instalace 1998 – 1999
28. 10. – 28. 11. Ivana Lomová, Muži a ženy – obrazy, kresby
30. 9. – 24. 10. Michael Rittstein, Čerstvě natřeno
2. 9. – 26.9. Ludmila Padrtová, Obrazy a kresby 1955 – 1960
1. 7. – 29. 8. Slaven Tolj, Instalace
3. 6. – 27. 6. Cena J. Chalupeckého 1998: Jiří Černický; Milena Olivová, Konec sezóny
29. 4. – 30. 5. Petr Nikl, Papoušek, střelený do vesmíru
1. 4. – 25. 4. Karol Pichler; Jedna možnost – One Possibility
4. 3. - 28. 3. Hugo Demartini, Práce z let 1965 – 1975
4. 2. – 28. 2. Lukáš Jasanský - Martin Polák, Výstavy fotografií
7. 1. – 31. 1. Umění pro nemocnice – Art in hospitals / Sbírka SCSU Praha (Josef Bolf; Michal Cihlář; Tomáš Císařovský; Jiří Černický; Dalibor Chatrný; Olga Karlíková; Kryštof Kintera; Lena Knilli; Vladimír Kokolia; Zdena Kolečková; Igor Korpaczewsky; Alena Kotzmannová; Ivana Lomová; Jan Merta; Petr Nikl; Petr Pastrňák; Jiří Petrbok; Míla Preslová; Zorka Ságlová; Michal Sedlák; Antonín Střížek; Adriena Šimotová; Ivan Vosecký; Lukáš Jasanský; Martin Polák)

1998
3. 12. 1998 – 3. 1. 1999 František Kyncl, Monostruktury
5. 11. – 29. 11. Viktor Pivovarov, Nebeský chelm
1. 10. – 1. 11. Milan Knížák, Prázdniny s vetřelcem
3. 9. – 27. 9. Jan Merta, Milovníci umění - Lovers of Art
2. 7. – 30. 8. Paul Pouvreau
4. 6. – 27. 6. Cena J. Chalupeckého 1997: Jiří Příhoda
7. 5. – 30. 5. Václav Požárek, Sůl nad zlato
2. 4. – 3. 5. Jitka Svobodová, Květy oči předměty
5. 3. – 5. 4. Harmonie 98
5. 2. – 1. 3. Markéta Othová - Pierre Daguin, Team Spirit
9. 1. – 28. 1. Sympozium železné plastiky Třinec 1997 (Stanislav Kolíbal; Vladimír Škoda; Stefan Milkov; Michal Gabriel; Jaroslav Róna; Krištof Kintera; kurátor Michal Koleček)

1997
11. 12. 1997 – 4. 1. 1998 Cena J. Chalupeckého 1996: Tomáš Císařovský, U konce s dechem
6. 11. – 7. 12. Viktor Kolář, Fotografie 1967 – 1997
2. 10. – 2. 11. Milan Grygar, Antifony
3. 9. - 28. 9. Sever – 6 mladých umělců z ústecké oblasti (Jiří Černický; Zdena Kolečková; Pavel Kopřiva; Michaela Thelenová; Simona Vladíková)
20. 6. – 31. 8. Otto Placht, Idioma
1. 5. – 25. 5. Ralph Gibson, Fotografi
06: Shake – Šejk (Petr Lysáček; Michal Nesázal; Jiří Surůvka; Katarína Szanyiová-Hudečková)
4. 4. – 27. 4. Trojí Možnost – Tripple Possibility (Denisa Lehocká; Boris Ondreička; Peter Rónai; kurátorka Mária Hlavajová)
5. 3. – 29. 3. Josef Snobl; Markus Döhne, Todsicher
01 – 02: rekonstrukce

1996
6. 12. 1996 – 5. 1. 1997 Anežka Kovalová / Miloslav Koval, 1994, Sto kreseb
6. 11. – 1. 12. Jiří Toman, Fotografie; Rudolf Sikora, Pozorovatel - pozemšťan
9. 10. – 3. 11. Jitka Válová; Květa Válová
5. 10. – 29. 10. Jiří Matoušek
5. 9. – 7. 10. Herbert Achternbusch, Obrazy, kresby
27. 6. – 1. 9. Milan Kunc, Obrazy, kresby, keramika (výstavu zahájila Milena Slavická)
7. 6. – 23. 6. Cena J. Chalupeckého 1995: Petr Nikl, Zimní vodník (výstavu zahájil Jiří Šetlík)
3. 5. – 1. 6. Eva Fuková, Tváře času - The faces of time (výstavu zahájil Zdeněk Primus)
4. 4. – 28. 4. Česká abstraHce
7. 3. – 31. 3. Trojí možnost (Roman Ondák; Petra Ondreičková; Bohdan Hostiňák; kurátorka Mária Hlavajová)
9. 2. – 3. 3. Jiří Matoušek, Hvězdné oblohy
5. 1. – 4. 2. Antonín Střížek (výstavu zahájil Martin Dostál)

1995
1. 12. 1995 – 1. 1. 1996 Nenuceně – Desenvolt – Dégagement, Němečtí malíři v Praze (Bunk, Hrbek, Leberer, Nasu, Pokorny; kurátor Jiří Valoch)
2. 11. – 26. 11. Jan Smejkal
29. 9. – 29. 10. Ke knize, Josef Sudek (Anna Fárová – Torst 1995)
20. 7. – 3. 9. Helgi Thorgirls Fridjonsson, Obrazy – kresby, Islandské ságy
23. 6. - 16. 7. Nová jména (kurátorka Marie Judlová)
23. 5. – 18. 6. Cena J. Chalupeckého 1994: Michal Gabriel
21. 4. – 21. 5. Irena Jůzová, Podivné hry (kurátorka Milena Slavická)
23. 3. – 17. 4. Lena Knilli (kurátor Martin Dostál)
2. 3. – 19. 3. Na hraně (Peter Friedl; Padraig Timoney; Vladimír Skrepl; Eva Marisaldi; Elizabeth Wright; Antonín Střížek; Andree Cooke; Maurizio Vetrugno; Martin Polák; Lukáš Jasanský; výstavu zahájil Martin Dostál)
1. 2. – 18. 2. František Dvořák
2. 1. – 28. 1. Jiří David, Obrazy

---

1994
7. 12. – 31. 12. Nadja Rawová, Velikonoce a jiné obrazy / Jan Vojta, Obrazy
17. 11. – 4. 12. Jana Skalická, Sochy
26. 10. – 13. 11. Skupina TUNEL (Ivan Exner; Eva Chmelová; Markéta Jírová; Aleš Knotek; Radan Wagner; Jasan Zoubek)
5. 10. – 23. 10. Vladimír Merta, Veřejná geometrie
14. 9. – 2. 10. Jiří Sobotka, Sochy, objekty
září – říjen Súčasná slovenská keramika
4. 8. – 21. 8. Michal Ranný / Thierry Boussard
24. 6. – 10. 7. Nová jména (Krištof Kintera; Pavel Kopřiva)
1. 6. – 19. 6. Karel Nepraš / Jan Steklík
12. 5. – 29. 6. Cena J. Chalupeckého 1993: Martin Mainer
18. 4. – 8. 5. Vladimíra Sedláková, Grafika
28. 3. – 17. 4. Michal Metzenauer, Obrazy, objekty / Zdeněk Merta, Fotografie
10. 3. – 27. 3. Josef Mžyk
14. 2. – 6. 3. Martin Balcar, Obrazy, kresby
7. 2. – 6. 3. Miroslav Mahler, Sochy
6. 1. – 27. 1. Richard Konvička, The paintings and drawings 1992 - 1993

1993
9. 12. 1993 – 2. 1. 1994 Jaroslava Severová, Proměnlivé jistoty
15. 11. – 8. 12. rekonstrukce
28. 10. – 14. 11. David Cajthaml / Friedrich Förster, Jiné světlo
říjen Zbyšek Sion
16. 9. – 12. 10. Václav Chochola, Světy, tvůrčí podněty přátelství - fotografie
26. 8. – 12. 9. David Černý, Umělí - Artificial
15. 7. – 22. 8. Exil v N.Y. (Bartoň Lidice – Beneš; Míla Macek; Zdeno Majerčák; Pavel Kraus; Pavel Opočenský)
24. 6. – 11. 7. Pavel Reisenauer - Michal Singer, Obrazy, sochy / Miroslav Šimáček, Tenké nátěry
3. 6. – 20. 6. Bedřich Dlouhý, Obrazy, objekty
13. 5. – 30. 5. Jindřich Štreit, Bez hranic – fotografie
22. 4. – 9. 5. Cena J. Chalupeckého 1992: Michal Nesázal / Petr Nikl
1. 4. – 18. 4. Čestmír Suška
11. 3. – 28. 3. Olgoj Chorchoj, Současný avantgardní design
03: Michal Ranný
18. 2. – 7. 3. Bohumil Zemánek, Paní Zemánková
28. 1. – 14. 2. Daniel Balabán
7. 1. – 28. 1. Stanislav Diviš, Obrazy 1985 - 1992

1992
14. 12. 1992 – 3. 1. 1993 Jiří Načeradský, Současná tvorba
9. 11. – 6. 12. Ladislav Novák, Retrospektiva
říjen – 1. 11. Její bratr, jeho manžel
7. 9. – 4. 10. Antonín Střížek
08: rekonstrukce
červenec – 3. 8. Nová jména, AVU a VŠUP (Jiří Černický)
29. 6. – 26. 7. Otis Laubert
1. 6. – 26. 6. Mezi Ezopem a Mauglím
4. 5. – 24. 5. Cena J. Chalupeckého za rok 1991: František Skála + Michal Gabriel; Petr Kvíčala
6. 4. - 26. 4. Tomáš Lahoda, Obrazy
9. 3. – 29. 3. Karel Vaca, Pocta zemřelému malíři
10. 2. – 1. 3. Vertikální nostalgie (Vladimír Havlík; Ladislav Daněk; Petr Jochmann; Václav Stratil)
13. 1. - 2. 2. Tomáš Císařovský, Obrazy, kresby

1991
12/1991 – 01/1992: Eva Švankmajerová
11. 11.– 8. 12. Victor Sanovec
11 – 12: Jiří Kornatovský, Kresby
10: Václav Stratil
2. 9. – 29. 9. Jaroslav Róna
29. 7. – 25. 8. Nová jména (Jiří Černický; Gabriela Kopecká; Josef Marek; Lucie Nepasická; Jiří Petrbok; Libor Pisklák; Michal Strejček; Eva Synková; Filip Turek; Marcela Vichrová)
24. 6. – 21. 7. Kateřina Černá
21. 5. – 16. 6. Wortlaut
15. 4. – 5. 5. Cena J. Chalupeckého za rok 1990: Vladimír Kokolia; Jan Ambrůz; František Skála
02 – 03: Český informel

1990
13. 11. 1990 – 1. 1. 1991 Sdružení českých umělců grafiků Hollar 1970 - 1990
2. 10. – 4. 11. Kov a šperk, Oborová výstava
7. 8. – 23. 9. Antonín Michalík, Obrazy z let 1943 - 1990
27. 6. – 27. 7. Typo & výstava užité grafiky a typografie
29. 5. – 10. 6. Causa grafika 1971 – 1990 (Oldřich Kulhánek; Jan Krejčí)
27. 3. – 29. 4. Jaroslava Pečivová, Obrazy / František Štorek, Sochy

kurátor

Jaroslav Krbůšek (1995-2003); Pavel Humhal (od 2007)

texty / publikace

Heslo v encyklopedii:
- JHa [Jiří Hůla], heslo Galerie Václava Špály 1965 - 1970, in: Anděla Horová (ed.), Nová encyklopedie českého výtvarného umění - dodatky, Praha 2008, s. 228 - 229.
- JHa - JKš [Jiří Hůla - Jaroslav Krbůšek], heslo Galerie Václava Špály 1995 - 2002 a Galerie Malá Špálovka 1997 - 2002, in: Anděla Horová (ed.), Nová encyklopedie českého výtvarného umění - dodatky, Praha 2008, s. 229 - 230.

CD-ROM
- Projekt 281 m2, Galerie Václava Špály, 16. 1. - 30. 1. 2003, vydalo VVP, Praha 2003 (viz http://vvp.avu.cz/aktivity/jine/spalovka).

Články:
- Karel Fabel, O galeriích dřív a teď na sídlišti a v centru. S Jaroslavaem Krbůškem rozmlouval Karel Fabel, in: Umění a řemesla, 4/1998, s. 57 - 58 biblio »

ostatní

Pozn. výstavy v tzv. Malé Špálovce jsou v letech 1992-1996 a od roku 2003 odděleny lomítkem. Soupis výstav v prostorách Galerie Malá Špálovka v letech 1997-2002 je zpracován samostatně.

ArtList
záznam v databázi ArtList
materiály uloženy v archivu institucí VVP AVU

Nahlásit chybu v tomto záznamu

Další novinky

VVP AVU 2014