Archiv umělců

Archiv umělců

Umělecká portfolia.

Archiv umělců uložený na VVP AVU představuje kolekci (autorských) portfolií současného českého umění. Vznikl v návaznosti na projekt databáze českého současného umění i-datum  a je rozšiřován v souvislosti s dalšími výzkumnými projekty.

Archiv umělců obsahuje autorská portfolia, původní texty umělců, kurátorů a teoretiků, tiskové zprávy, recenze výstav a další texty (eseje, kritické dokumenty, kauzy), celkový kontext doplňuje další materiál jako jsou pozvánky, plakáty atd., fotodokumentace tvorby a výstav.


>> zpět

Volné seskupení 12/15 Pozdě, ale přece

datum vzniku
1987
členové

Jiří Beránek, Václav Bláha, Jaroslav Dvořák, Kurt Gebauer, Ivan Kafka, Jiří Načeradský (od 1988), Vladimír Novák, Ivan Ouhel, Petr Pavlík, Michael Rittstein, Jiří Sopko (od 1990), Tomáš Švéda

reference

Seskupení vzniklo v červnu 1987 jako reakce na vznik skupiny Tvrdohlaví. Oficiálně bylo uznáno na základě druhého dopisu Svazu českých výtvarných umělců z února 1988.

Prohlášení 12/15:
"Volné seskupení 12/15 je reakcí na současné podmínky pro české výtvarné umění, neumožňující v dostatečné míře spontánní spolupráci ani konfrontaci umělců. Vychází z potřeby změnit tuto situaci v kolektivu názorově rozdílných autorů, kteří se pokusí vzájemně respektovat odlišné výtvarné přístupy. Seskupení není uzavřené. Pozdě, ale přece."

texty / publikace

- 12/12, katalog volného seskupení, koncepce katalogu Ivan Kafka, Odbor školství a kultury, Praha 1988.
- Ivan Neumann (ed.), 12/15 český globus, skupina 12/15 pozdě ale přece, Národní galerie v Praze, 1991. B17936


Nahlásit chybu v tomto záznamu

Další novinky

VVP AVU 2014