Archiv umělců

Archiv umělců

Umělecká portfolia.

Archiv umělců uložený na VVP AVU představuje kolekci (autorských) portfolií současného českého umění. Vznikl v návaznosti na projekt databáze českého současného umění i-datum  a je rozšiřován v souvislosti s dalšími výzkumnými projekty.

Archiv umělců obsahuje autorská portfolia, původní texty umělců, kurátorů a teoretiků, tiskové zprávy, recenze výstav a další texty (eseje, kritické dokumenty, kauzy), celkový kontext doplňuje další materiál jako jsou pozvánky, plakáty atd., fotodokumentace tvorby a výstav.


>> zpět

Předkapela Lozinski

datum vzniku
1985
ukončení činnosti
2006
působiště
Ostrava
členové

Petr Lysáček, Jiří Surůvka

klíčová slova
akce/performance
reference

Pod názvem Předkapela Lozinski (později Duo Lozinski) vystupovali od roku 1985 bratranci Petr Lysáček a Jiří Surůvka. Název zvolili podle jména společného předka. Pro jejich tvorbu byl od počátku typický humor a ironie, absurdní počínání a manipulace s bizardními rekvizitami (často ready made). Improvizované akce byly usměrňovány povahami obou umělců a vznikaly většinou na základě rychlého nápadu. Jejich hlavní parketou se staly především vernisážové performance. Na ty první vzpomíná Jiří Surůvka jako na „blbosti nemající hlavu a patu“. Rozdílné představy o podobě performancí vedly v roce 1996 k názorové roztržce a nadále se spolupráce dvojice uskutečňovala podle modelu Surůvka – obsah, Lysáček – forma. Předkapela Lozinski byla v roce 2006 rozšířením o třetího člena Františka Kowolowského přejmenována na František Lozinski o.p.s.

projekty / akce

Performance:
Déšť padal a voda stoupala, Trnava, počátek 90. let
Plavecké závody, Malamut ´94, Ostrava, 1994
Black beauty, Malamut ´94, Ostrava, 1994
Roll out the Barrells, Malamut ´95, Ostrava, 1995
Velká a malá retrospektiva, AKT 1, Brno, 1997


Nahlásit chybu v tomto záznamu

Další novinky

VVP AVU 2014