i-datum

i-datum

Databáze současného českého umění i-datum původně vznikla v návaznosti na výzkumný projekt období transformace od 80. let do současnosti. Databáze byla paralelou archivu VVP AVU a poskytovala základní informace o výrazných umělcích a skupinách, důležitých výstavních projektech, galerijních institucích a výtvarných časopisech sledovaného období.


>> zpět

Ova 95-05

místo / instituce:

Galerie výtvarného umění Ostrava

začátek výstavy:
12.9.2006
konec výstavy:
18.11.2006
datum:
12. 9. – 18. 11. 2006
klíčová slova
ostravská scéna
reference

Pohled na ostravskou scénu koncipovaný podle modelu 1+1 – jeden ostravský umělec k sobě do dvojice zve dalšího umělce, o kterém si myslí, že je důležitý pro definování ostravské scény.
Katalog shrnuje výtvarné dění na Ostravsku od 90. let. V daném desetiletí chronologicky zaznamenává důležité galerie (ostravské galerie Výstavní síň Sokolská 26, Minikinokavárna, Fiducia, 761, Antikvariát a klub s galerií Černý pavouk, Jáma 10, Safra Porte, C.I.G.I., Ein gang, Fotografická galerie Fiducia, Nibiru, Důl Michal, Beseda, Strážná věž, Galerie Na Půdě Český Těšín, Langův dům Frýdek-Místek, Červený kostel Hlučín), výstavy umělců ostravské scény doma, v Čechách i za hranicemi (Přirození po 10 letech, Kolmo k ose I, II, Ostrava umjeni...? ad.), akce (kabaret Návrat mistrů zábavy, Národní divadlo revival band), festivaly (Malamut, Turniket, Pražský parní válec), sympozia (Landek), výtvarné skupiny (Předkapela Lozinski, Kamera skura, VY3, Record, I love 69 popgejů) a jiné události (časopisy Landek, Protimluv). Jiří Jůza se ve svém textu snaží hledat kořeny výtvarné scény od počátku rozvoje města v 19. století. Jiří Surůvka přináší vhled do výtvarných aktivit v Ostravě od 80. let 20. století a periodizuje: nástup mladé generace (do 1989), etablování ostravské scény (1989-1995), úspěchy doma i v zahraničí (1995-2005). Text Vladimíra Beskida přináší pohled na fenomén ostravské scény zvenčí.

účastníci

Daniel Balabán, Zdeněk Janošec Benda, Alžběta Dirnerová, Denisa Fialová, Eduard Halberštát, Martin Horák, David Jedlička, Michal Kalhous, Kamera skura, František Kowolowski, Petr Lysáček, Šárka Mikesková, Petr Pastrňák, Dita Pepe, Marek Pražák, Hana Puchová, Record, Jiří Surůvka, Jiří Šigut, Pavel Šmíd, Hana Šmídová, VY3

text / publikace

katalog:
- Ova 95-05. 10 let uměleckého provozu v Ostravě, Ostrava 2009 (texty Vladimír Beskid, Jiří Jůza, Jiří Surůvka).

Přílohy


Pozvánka na výstavu Ova 95-05, 1996. Repro: VVP AVU

Nahlásit chybu v tomto záznamu

Další novinky

VVP AVU 2014