Program zimního semestru 2011/2012

Cyklus přednášek v zimním semestru 2011/2012 není úzce tematicky zaměřený, spojuje jej snaha představit aktuální dění v českém umění a chuť přinášet témata, která by neměla zapadnout. Opět se budeme věnovat nejen výtvarnému umění, ale i architektuře a obecným, kulturně-společenským tématům. Jeden z přednášejících bude – podobně jako v předchozích cyklech – zastupovat také pohled slovenských kolegů.

Během prvního podvečera se představí pět finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jejich krátké prezentace se uskuteční v mezidobí, kdy bude zahájená jejich výstava v Centru současného umění DOX, ale ještě nebude rozhodnuto o vítězi. Prezentace finalistů se na AVU koná již čtvrtým rokem. Následovat bude přednáška slovenského architekta Imro Vaška, který od letoška vede jeden z ateliérů na pražské VŠUP. Svůj příspěvek pojal jako zamyšlení nad způsoby uvažování o architektuře a nad možnostmi, jak architekturu vyučovat. Pedagožka AVU Milena Slavická představí ruskou konceptuální školu, kterou se odborně zabývá již mnoho let, a se kterou je od konce 70. let také v přímém kontaktu. Cyklus uzavře filozof a sociolog Václav Bělohradský, který se bude ptát po smyslu výrazu „post“ v dnešní společnosti.

Přednášky se konají od 18:00 v aule AVU, U Akademie 4, Praha 7.

Přednášky jsou ke shlédnutí online na Portálu ČT24 a na iVysílání České televize.

9. 11. 2011 FINALISTÉ CENY JINDŘICHA CHALUPECKÉHO
Filip Cenek / Dominik Lang / Pavel Sterec / Marek Ther / Jiří Thýn

Již počtvrté se na AVU představí finalisté prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, která je udělovaná českým umělcům a umělkyním do 35 let. Přijďte zjistit víc o vystavených pracích a o samotných finalistech v době mezi zahájením výstavy v Centru současného umění DOX a vyhlášením vítěze.

23. 11. 2011 IMRO VAŠKO
Proč? Jak? Co?…

Jako kdybychom byli na konci anebo na začátku… Nárůst bulváru, různých katastrof, stresování společnosti a nerovnost aspektů globální přítomnosti nutí čím dál naléhavěji rozmanitá fóra, aby formulovala základní otázky. Potřeba změny konfrontuje i disciplínu architektury a její akademické prostředí s opakujícími se univerzálními pochybnostmi a nejistotami. Slovenský architekt a teoretik architektury Imro Vaško bude ve své přednášce testovat strategie a možnosti architektonického uvažování v nových začátcích. Imro Vaško se věnuje konceptuální a vizionářské architektuře, urbanismu a instalacím. Zabývá se tendencemi středoevropské architektury a paralelním modernismem. Od začátku 90. let vede akademickou platformu architektonického experimentu Laboratórium architektúry na VŠVU v Bratislavě, od letošního podzimu i ateliér Architektura III na VŠUP v Praze.

14. 12. 2011 MILENA SLAVICKÁ
Lesk a bída avantgard. Ruské avantgardní umění 70. 80. a 90. let. minulého století

Kratochvilné vyprávění o ruském, zejména pak moskevském, neoficiálním umění čtyř generací přednese historička umění, kurátorka a pedagožka AVU Milena Slavická. Ruskou neoficiální výtvarnou a literární scénou se Slavická odborně zabývá již řadu let, a od konce 70. let je s ní také v přímém kontaktu. V letech 1978-82 také organizovala s Jindřichem Chalupeckým návštěvy moskevských nekonformních umělců v Praze. Téma zpracovává i kurátorsky: např. výstava skupiny Medhermeneutika (Praha 1990) nebo Létat, odejít, zmizet. Tři generace moskevského konceptuálního umění (Praha 1995, Berlín a Kiel 1996).

11. 1. 2012 VÁCLAV BĚLOHRADSKÝ
Části bez účasti: o post-společnostech

Filozof a sociolog Václav Bělohradský se bude ve své přednášce zabývat smyslem výrazu „post“ ve formulích jako postdemokracie, postprodukce, postindustriální, postmoderní, postideologické, post hegemonické ad.

Plakát

Plakát

Další novinky

VVP AVU 2014