Videoarchiv

Videoarchiv


>> zpět

Jiří Černický - Žehlička

AUTORSTVÍ

Rovnocenné spoluautorství: Jiří Černický

KLASIFIKACE

Zařazení: film/videoart

DATACE

Datum vzniku: 1991

PARAMETRY

Stopáž: 00:03:36
Zvuk: Se zvukem

VYSTAVENÍ, ZVEŘEJNĚNÍ, ŠÍŘENÍ

Audiovizuální vysílání (TV, rozhlas): Artyčok.tv
Datum vysílání: 12.11.2012
Link: http://artycok.tv/lang/cs-cz/16453/zehlicka-1991

POZNÁMKY A DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Poznámky: publikováno v rubrice Okno do archivu na Artyčok.tv (kurátorky T. Nekvindová, S. Sobotovičová, B. Švédová) v roce 2012


Převzatý text o díle: Záznam jedné z raných performance Jiřího Černického (*1966), které vytvářel v industriálním prostředí Ústí nad Labem. Tehdy uskutečnil zhruba sedm land- a body-artových akcí, jimiž mj. komentoval možnosti malby. Performance přetrvaly převážně ve fotografické dokumentaci a zčásti i na videu (kromě Žehličky jsou to Potencionální malba a Meteobody painting, vše 1991).

Ve zde promítané akci autor pracoval s působením tepla a motivem zrcadlení. Žehličku – „ženský“ nástroj dotýkající se intimních svršků, ale zároveň „mužský“, neosobní stroj – použil jako zrcadlo i štětec. Poté se vzdálil od kamery na místo, kde vznikla díky teplotní inverzi fata morgána. Znovu zapojil své „industriální toaletní zrcadlo“ a jeho prostřednictvím vysílal vzkazy směrem ke kameře. Žhavá plocha žehličky postupně vyvolala zčervenání jeho tváře. Po následném oddálení transfokátoru bylo vidět, že se i tetelící vzduch nad letištní plochou zbarvil do ruda. Tak došlo k proměně prostředí (vesmíru) intimní proměnou aktéra.
Zdroj textu: Okno do videoarchivu VVP AVU
Autor textu: Terezie Nekvindová, Sláva Sobotovičová, Blanka Švédová
__________________

INFORMACE V PARTNERSKÝCH DATABÁZÍCH

Artlist #1: Záznam v Artlistu


Nahlásit chybu v tomto záznamu

Další novinky

VVP AVU 2014