Videoarchiv

Videoarchiv


>> zpět

Ivan Mečl - Nasvícená smrt

AUTORSTVÍ

Rovnocenné spoluautorství: Ivan Mečl
Další autoři: Kakalík

KLASIFIKACE

Zařazení: film/videoart

DATACE

Datum vzniku: 2000

PŘEDMĚT

Další osoby objevující se v záznamu: Petr Puch, Ivan Mečl, Vladan Šír, Jeff Buehler, Hanz Müller, Martin Šefránek, Vlado Šebek, Iva Mečlová, Jan Vrba, Ondřej Strnad, Veronika Drahotová, Michal Jindra, Menfooz Ahmad, Jiří Černický, Kakalík, David Černý

PARAMETRY

Stopáž: 00:48:00
Zvuk: Se zvukem

Překladové titulky: EN

VYSTAVENÍ, ZVEŘEJNĚNÍ, ŠÍŘENÍ

Audiovizuální vysílání (TV, rozhlas): Artyčok.tv
Datum vysílání: 8.10.2012
Link: http://artycok.tv/lang/cs-cz/15981/nasvicena-smrt-2000

POZNÁMKY A DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Poznámky: scénář, zvuk: Ivan Mečl
střih, kamera, režie: Kakalík
Produkce: Posam, Divus

Publikováno v rubrice Okno do archivu v říjnu v r. 2012.

Převzatý text o díle: Akční drama z prostředí reklamních agentur. Irácká mafie se záměrem vyprat své špinavé peníze se v touze ovládnout český trh s iluzemi nezastaví před ničím. Vrcholný management reklamních obrů končí jako louže krve a masa pod skartovacím zařízením. Detektiv Gordon se svým asistentem Mingem se při vyšetřování vražd poslíčků bazukou v zoufalství obracejí na veterána Simonse. Simons opráší své zbraně i přátele a staří braši ze zálivu se opět scházejí. Následují kruté scény přestřelek uprostřed velkoměsta i divoké honičky v ojedinělých automobilech. Hrdinové v nevyrovnaném boji s početnou mafií vítězí ale sami umírají v kruté závěrečné řeži. Padouchové jsou mrtvi ale v posledních několika vteřinách neočekávaně vítězí zlo nad dobrem. Tento film se špatným koncem získal cenu za sentimentální dialogy desetiletí.

/původní anotace filmu/

„Celovečerní“ film Nasvícená smrt natočili v roce 2000 Ivan Mečl a Kakalík (David Kalika) v produkci TeleDVision nakladatelství Divus. Z okruhu Divusu pocházeli i herci, většinou výtvarní umělci. Film ukazuje divokost Prahy 90. let s příznačnými dobovými kulisami: reklamními agenturami, mafiánským prostředím a veterány z války v Perském zálivu. Nejen hlavní postavou detektiva nezapře příbuznost s filmy Víta Soukupa. Mečlovo a Kakalíkovo vidění je více na hraně – nevíme, zda se jedná o parodii nebo zda převládá upřímná touha prožít jednotlivé scény jako realitu a natočit profesionální film. Postava detektiva Gordona a jeho asistenta Minga se objevila i v druhém filmu dvojice Mečl a Kakalík, detektivce Tequilla Dance (2001), v níž se objevili Petr Puch, Martin Šefránek, Vladan Šír, Ivan Mečl, Marisa Ravalli-Příhodová nebo Vít Soukup. Vznik obou filmů (a prvního dílu seriálu Muž, který věděl příliš mnoho a nenechal si to pro sebe Martina Šefránka, 2002) mimo jiné technicky usnadnila větší dostupnost digitální techniky na přelomu tisíciletí.
Zdroj textu: Okno do videoarchivu VVP AVU
Autor textu: Terezie Nekvindová
__________________


Nahlásit chybu v tomto záznamu

Další novinky

VVP AVU 2014