Videoarchiv

Videoarchiv


>> zpět

Jiří Ševčík - Umění přežít (Überlebenskunst)

AUTORSTVÍ

Rovnocenné spoluautorství: Jiří Ševčík
Další autoři: VVP AVU

KLASIFIKACE

Zařazení: dokumentace -

DATACE

Datum vzniku: 2000

PŘEDMĚT

Další osoby objevující se v záznamu: Jan Černý, Krištof Kintera, Alena Kotzmannová, Jiří Kovanda, Ján Mančuška, Jana Ševčíková, Vladimír Skrepl

SPOLUPRACOVALI A ÚČINKOVALI

Dále spolupracovali: Jiří Ševčík, Jiří Ševčík

PARAMETRY

Stopáž: 00:28:40
Zvuk: Se zvukem

VYSTAVENÍ, ZVEŘEJNĚNÍ, ŠÍŘENÍ

Audiovizuální vysílání (TV, rozhlas): Artyčok.tv
Datum vysílání: 14.8.2013
Link: http://artycok.tv/lang/cs-cz/20154/sevcik_uberleben_kunst

POZNÁMKY A DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Poznámky: Výstava Umění přežít (Überlebenskunst) se konala v r. 2000 v NBK v Berlíně a v Kulmbachu. Kurátory byli Jana a Jiří Ševčíkovi a Alexander Tolnay.
Videodokument byl zařazen do rubriky Okno do archivu VVP AVU jako 16. díl v r. 2013

vystavující: Krištof Kintera, Alena Kotzmannová, Jiří Kovanda, Ján Mančuška, Petr Pastrňák, Michal Pěchouček, skupina Pode Bal, Míla Preslová, Vladimír Skrepl, Ivan Vosecký.
další účinkující:
Jana Ševčíková, Jan Černý

Převzatý text o díle: Jiří Ševčík natáčí od poloviny 90. let převážně pohledy do výstav a své návštěvy v ateliérech. Dosud tak vzniklo několik desítek hodin dokumentárního materiálu o českém a zahraničním umění. Výstavu Überlebenskunst (Umění přežít) kurátorsky připravil v roce 2000 společně s Janou Ševčíkovou a Alexandrem Tolnayem pro Neuer Berliner Kunstverein (reprízovanou na zámku Plassenburg v Kulmbachu). Kurátoři ji pojali jako politickou výpověď o nových nárocích na umění Východu na konci 90. let, které vystřízlivělo z bombastických nadějí na zařazení do západního kulturního kontextu, jež se zdálo po pádu železné opony samozřejmé. V úvodním textu k výstavě Jana a Jiří Ševčíkovi píší: „Zkolabovaly alternativy, zkolaboval zájem společnosti a zůstala jen okrajová pozice. Viděno zevnitř, problém Východ–Západ tedy stále zůstává. Pro Západ je východní umění zajímavé jen pokud je kompatibilní produkcí nebo produktem obětí. Kolaps alternativ sice nedává jiné východisko než integraci, tzv. východní umění však musí umět definovat svůj vlastní kontext, svou Jinost a novou formuli přežití. “Kromě záběrů do expozice je film místy až lyrickou výpovědí o dobré náladě při instalování výstavy a přátelských vztazích mezi zúčastněnými. Vidíme práci kurátorky a umělce, kteří si navzájem pomáhají, až vypadají téměř jako instalační četa. Na videu jsou zachyceni Krištof Kintera, Jiří Kovanda, Alena Kotzmannová, Ján Mančuška, Vladimír Skrepl, kurátorka Jana Ševčíková a Jan Černý, majitel Galerie MXM, která výstavu spoluprodukovala. Krištof Kintera s pájkou připravuje své Mluviče (1999), Vladimír Skrepl inscenuje Útulný domov (2000), Jiří Kovanda kreslí s pomocí Jana Černého na zeď vařenými špagetami (Le dessin automatique, 2000), Alena Kotzmannová věší fotografie Myších děr (1999), Ján Mančuška skládá své Ráno 2001 (1999) z mýdla, tyčinek do uší nebo limonádových slámek. Jako hudební podkres zní soundtrack k seriálu Městečko Twin Peaks z vystaveného videa Twin Peaks, odpoledne na staveništi (1994) Petra Pastrňáka. Jakoby měla po této idyle přijít apokalypsa – vždyť výstava je přece o umění přežít. Berlín, Neuer Berliner Kunstverein, 18. 3. – 30. 4. 2000, vystavující: Krištof Kintera, Alena Kotzmannová, Jiří Kovanda, Ján Mančuška, Petr Pastrňák, Michal Pěchouček, skupina Pode Bal, Míla Preslová, Vladimír Skrepl, Ivan Vosecký.
Zdroj textu: Okno do videoarchivu VVP AVU
Autor textu: Terezie Nekvindová, Sláva Sobotovičová
__________________


Nahlásit chybu v tomto záznamu

Další novinky

VVP AVU 2014