Videoarchiv

Videoarchiv


>> zpět

Michal Baumbruck - Dům

AUTORSTVÍ

Rovnocenné spoluautorství: Michal Baumbruck
Další autoři: Michal Blažek

KLASIFIKACE

Zařazení: film/videoart

DATACE

Datum vzniku: 1980

PŘEDMĚT

Předmět/námět/předmětný umělec: Michal Baumbruck, Michal Blažek, Pavel Büchler, Luboš Fidler, Martin Janíček, Ivan Kafka, Miroslav Kodym, Jessica Langford, Naďa Rawová, Tomáš Ruller, Jiří Zběžek, Václav Smolík, Jiří Sýkora, Adriena Šimotová, Mirka Zöllichová
Další osoby objevující se v záznamu: Tomáš Petřivý, Vilém Čok, Dan Závorka, Gábina Fárová, Michal Pacina, Jarka Procházková, Pavel Míka, Josef Koudelka, Mirek Kodym, Martin Janíček, Joska Skalník a další.

PARAMETRY

Stopáž: 00:22:25
Zvuk: Se zvukem
Rozlišení: HD

VYSTAVENÍ, ZVEŘEJNĚNÍ, ŠÍŘENÍ

Vystaveno / Prezentováno: V roce 2014 publikováno na Artyčok.tv v rubrice Okno do videoarchivu VVP AVU / Published in 2014 by Artycok.tv in Window to the VVP AVU Video Archive
Audiovizuální vysílání (TV, rozhlas): Artyčok.TV
Datum vysílání: 12.2.2014
Link: http://artycok.tv/lang/cs-cz/24564/michal-baumbruck-dum-1980michal-baumbruck-house-1980

POZNÁMKY A DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Poznámky: Tomáš Ruller k filmu uvádí:
"Na vernisáži byli také Petr Rezek, Čestmír Kafka, Václav Cígler, Honza Malý,
objevili se tam i Kurt Gebauer, Magdalena Jetelová, Jiří Švestka, Zdeněk Primus.
Fotografovala Gábina Fárová a Jan Malý.
Čestmír Suška s Naďou Rawovou měli hlavní zásluhu v tom, že tu hospodu koupili a poskytli.
Luboš a Dana Fidlerovi tam s dětmi jediní opravdu celý čas bydleli.
My ostatní z nejužšího jádra komunity (já, Veronika Bergsteinová, Pavel Richter, Mirka Zollichová)
jsme jen dojížděli. Veškeré aktivity vznikaly a financovaly se kolektivně.
Luboš Fidler přirozeně organizoval hudební sekci
a já jsem inicioval a z převážné části zajistil výtvarné symposium
- pozval jsem právě Adrienu Šimotovou a Ivana Kafku, který zas kontaktoval Josku Skalníka na úpravu katalogu.
Lze říct, že Čestmír Suška organizoval celý chod podniku a věnoval se především divadelním akcím,
- s Naďou Rawovou udělali "Paňáky Vycpaňáky", potom dělal "Kolotoč" a nakonec realizoval i "Labyrint",
což byl původně můj nápad, zatímco jeho napadlo uspořádat výstavu na dvorcích.
Ta byla zorganizovaná také kolektivně - spojili jsme se Suška, já a Kafka s Gebauerem a Jetelovou,
a ti pozvali jako teoretika J.T. Kotalíka."
Tomáš Ruller, 18. 11. 2015

archivováno ve formátu .mov v rozlišení 1888 × 1062

Převzatý text o díle: Film zachycuje dům Čestmíra Sušky a Nadi Rawové, v němž se v červenci 1980 odehrálo jedno z prvních neoficiálních sympozií 80. let, na něž brzy navázala další (Netvořice 81, Mutějovice 83 ad.), a které vyústily v sérii Konfrontací (1984–1987), výstav nejmladší generace výtvarných umělců.

Sochař Čestmír Suška, pozdější člen skupiny Tvrdohlaví, ve zmíněném roce právě dokončil studium na Akademii výtvarných umění v Praze a uskutečnil svou první samostatnou výstavu. Se svou tehdejší ženou, umělkyní Naďou Rawovou, koupili bývalý zájezdní hostinec v Malechově u Klatov a pro své přátele zorganizovali letní sympozium, které navštívili nejen výtvarní umělci, ale také architekti, hudebníci a filmaři; setkání vrstevníků se otevřelo také etablovaným autorům Adrieně Šimotové nebo Ivanu Kafkovi. Suška se v tuto dobu zabýval výtvarnými intervencemi a propojováním výtvarného umění a divadla. Ve stejném duchu se prezentovalo umění na tomto sympoziu. Z domu se stal environment, který zabydlely instalace i tzv. „herecké akce“, spočívající v drobných performance: „Divák procházel mokrým prádlem, jedoucí tramvají, pokojem rodičů, stádem bílých tuleňů na mořském pobřeží, marně obcházel okolo zurčícího mejdanu, z něhož viděl pouze stíny, a když vylezl na žebřík a nakoukl za vysokou zeď, zpoza níž zářilo silné světlo, tak byl nafilmován.“, napsal o vytvořené situaci Čestmír Suška. Akce, která zaznamenala poměrně velký ohlas, měla o rok později na stejném místě pokračování.

Dvě malechovská setkání jsou součástí širších aktivit tohoto okruhu. Čestmír Suška také v roce 1981 inicioval výstavu soch Malostranské dvorky, kdy návštěvníci s mapou v ruce prozkoumávali zákoutí centra Prahy a ve veřejném prostoru objevovali site-specific instalace od různých autorů. Zároveň s filmařem Michalem Baumbruckem a skladatelem minimalistické hudby Pavlem Richterem založil Výtvarné divadlo Kolotoč, které se později s divadlem Sklep a dalšími stalo základem tzv. Pražské pětky. Právě Michal Baumbruck, absolvent pražské FAMU, na Malechově 80 natočil film, ve kterém je zachycena atmosféra setkání, a zároveň řada vystavených děl. Této výstavy se účastnil také jako umělec, stejně tak vystavoval na Malostranských dvorcích. Zdokumentoval i několik dalších výtvarných akcí, například sympozium uspořádané Jiřím Sozanským v Terezíně (film Pevnost, 1980).
Zdroj textu: Artycok.TV
Autor textu: Terezie Nekvindová
__________________


Nahlásit chybu v tomto záznamu

Další novinky

VVP AVU 2014