Videoarchiv

Videoarchiv


>> zpět

Josef Daněk, Blahoslav Rozbořil - Ambrož, svátek svátků

AUTORSTVÍ

Rovnocenné spoluautorství: Josef Daněk, Blahoslav Rozbořil

KLASIFIKACE

Zařazení: dokumentace -

DATACE

Datum vzniku: 1989

PARAMETRY

Stopáž: 00:32:30
Zvuk: Se zvukem

VYSTAVENÍ, ZVEŘEJNĚNÍ, ŠÍŘENÍ

Vystaveno / Prezentováno: Navzájem. Společenství 70. a 80. let, Tranzitdisplay, Praha, 22.3. - 2.6. 2013
Pracovní kompilace zahrnující dílo: České akční umění: Filmy a videa 1956-1989, Edice VIDA 5, VVP AVU, 2015
Příloha k publikaci díla: booklet CZ + EN

POZNÁMKY A DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Poznámky: Realizace filmu: Aleš Záboj, Blahoslav Rozbořil
V záběrech se objevují: Blahoslav Rozbořil, Josef Daněk, Jiří Havlíček a další
Digitalizace VHS se zvukem (reálné promluvy a zvuky a přidaný komentář B. Rozbořila)

Převzatý text o díle: Akce se poprvé odehrála 7. prosince 1979 v bytě Blahoslava Rozbořila v Brně, ještě v době středoškolského studia autorů. Záznam zařazený na toto DVD je z reinscenace, jež se konala o devět let později, 7. prosince 1988, a je vůbec první performancí této dvojice zachycenou na pohyblivém obrazu. Autoři uvedli představení v bytě Josefa Daňka ve třech reprízách po tři večery po sobě, pokaždé asi pro třicet lidí. Podle slov Josefa Daňka se snažili mít v publiku „co nejvíce zástupců různých světonázorů (intelektuály, umělce, katolíky, evangelíky i komunisty)“.
Před rokem 1988 vytvořila dvojice Josef Daněk a Blahoslav Rozbořil asi dvacet společných děl. Ambrož, svátek svátků je jedním z celků, které kontinuálně vznikaly na základě těch předešlých a autoři je společně přepisovali po několik let, často ještě v den představení. K těmto pojednáním o duchovních i politických tématech, reagujícím na pocit bezvýchodnosti 80. let 20. století, přistupují s vážným humorem. Kombinují kazatelskou dikci s dětskou logikou a kabaretní prostopášností. Jejich představení jsou osvětovou recesí, něčím mezi přednáškou a mší. Ambrož, svátek svátků je „školením“ o tom, jak lze zástupně oslavit všechny svátky roku v jediný den. Divadelní rekvizity (v tomto případě např. absurdní biskupská mitra vyrobená z roztavených plastových hraček) byly díly Josefa Daňka. Mezi akty je i vystoupení jednoho z diváků – Jiřího Havlíčka, historika umění, umělce a pedagoga – s přednáškou o duchovních aspektech pokrývek hlavy.
Vystoupení zaznamenal na video jako jeden z dílů série Zlevněné zboží Aleš Záboj, který na kameru věnovanou britskou Husovou nadací systematicky natáčel akce, výstavy a vernisáže tehdejší brněnské scény, zejména dění kolem nezávislého výstavního prostoru v obchodě se zlevněným drogistickým zbožím (Galerie-Drogerie Zlevněné zboží, od 1986). Původní délka záznamu je zhruba tříhodinová a do podoby, kterou uvádíme na DVD, ji v roce 1989 sestříhal Aleš Záboj spolu s autory. Tento materiál dále zkrátili Josef Daněk spolu s Barborou Klímovou pro projekt Navzájem. Společenství 70. a 80. let v galerii tranzitdisplay v Praze v roce 2013.
Zdroj textu: České akční umění: Filmy a videa 1956-1989, Edice VIDA 5, VVP AVU, 2015
Autor textu: Pavlína Morganová, Terezie Nekvindová, Sláva Sobotovičová
__________________

INFORMACE V PARTNERSKÝCH DATABÁZÍCH

Artlist #1: Záznam v Artlistu


Nahlásit chybu v tomto záznamu

Další novinky

VVP AVU 2014