Videoarchiv

Videoarchiv


>> zpět

Tomáš Ruller - 8.8.88

AUTORSTVÍ

Rovnocenné spoluautorství: Tomáš Ruller

KLASIFIKACE

Zařazení: dokumentace -

DATACE

Datum vzniku: 1988

PARAMETRY

Stopáž: 00:44:48
Zvuk: Se zvukem

VYSTAVENÍ, ZVEŘEJNĚNÍ, ŠÍŘENÍ

Pracovní kompilace zahrnující dílo: České akční umění: Filmy a videa 1956-1989, Edice VIDA 5, VVP AVU, 2015
Příloha k publikaci díla: booklet CZ + EN

POZNÁMKY A DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Poznámky: Realizace filmu: Tomáš Ruller
V záběrech se objevují: Tomáš Ruller,
Jiří Fiala, Zdenka Gabalová, Ivan Gabal, Hana Hamplová, Josef Hampl, Čestmír Huňát, Ema Janoušková,
Ivo Janoušek, Ivan Kafka, Vladimír Kouřil, Jaroslav Krbůšek, Tomáš Křivánek, Karel Nepraš, Jana Preková, Kateřina Štenclová a další
Autorská rekonstrukce z roku 2008
Digitalizace VHS a VHS-c se zvukem

Převzatý text o díle: Tomáš Ruller koncipoval 8.8.88 jako rozsáhlou a dlouhotrvající performanci v okolí kulturního domu Opatov. Zde se v 80. letech v kurátorském programu Jaroslava Krbůška konaly výstavy nejvýznamnějších příslušníků neoficiální scény. Rullerova výstava byla zakázána, proto v plánovaný den vernisáže návštěvníky odvedl od zavřeného kulturního domu opatovským sídlištěm do prostoru bývalé betonárky. Zde měl připravenou sádru a barevné pigmenty, jimiž pak obaloval své tělo a takto proměněn ho obtiskoval na rezavé roury. Poté šplhal na kopec štěrku směrem k násypníku a opakovaně bezmocně sjížděl dolů. Po sekvenci dalších situačních pozic si polil sako hořlavou rudou barvou a zapálil se, s rozpaženýma rukama padl do velké louže, aby se vynořil zcela pokrytý všudypřítomným bahnem. Pak si jednu rezavou konstrukci naložil na záda a vyvlekl ji na místní kopeček, kde performance skončila vernisážovým občerstvením s chlebem a vínem za zvuků Janáčkovy Hlaholské mše.
Podle svědectví Jaroslava Krbůška byla performance přerušena příjezdem policie, kterou pravděpodobně upozornili občané sledující celé představení ze sousedních panelových domů. Příslušníci Veřejné bezpečnosti se naštěstí nechali přesvědčit, že se jedná o natáčení filmu, a po kontrole dokladů několika účastníků opět odjeli. Práce Tomáše Rullera z této doby je ovlivněna zkušeností s tancem butó a experimentálním divadlem. V jeho performancích se originálně propojují impulzy alternativního a pouličního divadla, smysl pro site specific, poučenost body artem 70. let, ale i zkušenost sochaře, který citlivě vnímá vlastnosti materiálů a je schopen vytvářet komplexní environmenty. Uvádíme autorskou rekonstrukci původního sestřihu z roku 1988, která se dochovala pouze ve druhé kopii VHS; proto ji Tomáš Ruller v roce 2008 znovu sestříhal z digitalizovaných původních materiálů.
Zdroj textu: České akční umění: Filmy a videa 1956-1989, Edice VIDA 5, VVP AVU, 2015
Autor textu: Pavlína Morganová, Terezie Nekvindová, Sláva Sobotovičová
__________________

INFORMACE V PARTNERSKÝCH DATABÁZÍCH

Artlist #1: Záznam v Artlistu


Nahlásit chybu v tomto záznamu

Další novinky

VVP AVU 2014