2004 / Muzeum moderního umění, Saint-Etienne, Francie, květen – srpen 2004. Kurátor Lóránd Hegyi. Česká část ve spolupráci s VVP AVU.
Mezinárodní výstava současným umělců ze střední a východní Evropy.
Vystavující dle sekcí:
HOMMAGE– Zdeněk Sýkora, Stano Filko, Roman Opalka, Ilya Kabakov, Jiří Kolář, Julije Knifer, Erik Boulatov; CARREFOUR – Braco Dimitrijevic, Marina Abramovic, Mihael Milunovic, Danica Dakic, Maja Bajevic, Olga Kisseleva; NOMADE – Nebojsa Seric-Soba, Jiří Georg Dokoupil, Marjetica Potrč, Dean Jokanovic Toumin, Antal Lakner; INSULA – Ivan Kozaric, Istvan Nadler, Karel Malich, Tamas Hencze, Miroslav Balka, Zeljko Kipke, Nedko Solakov, Karoly Kelemen, Ján Mančuška, Denisa Lehocká, Leon Tarasevic, Andras Koncz, Tomáš Hlavina, Jiří Černický, Laszlo Feher; DISCOURS – Sejla Kameric, Dan Perjovschi, IRWIN, Andreja Kulundzic, Piotr Jaros, Alma Suljevic, Ilona Nemeth, Renate Poljak, Jiří Surůvka, Uros Djuric, Oleg Kulik, Gordana Andjelic-Galic, Ivana Franke, Miodrag Krkobabic, Jelena Radic, Dejan Kaludjerovic, Michal Pěchouček, Alexander Ponomarev, Anastasia Khorosilova, Azorro, Kuba Bakowski, Bergamot, Anna Niesterowicz, Julita Wojcik, Artur Zmijevski, Jan J. Kotík, Jesper Alvaer, Inta Ruka, Ene-Liis Semper, Laszlo Revesz, Erik Binder, Sandor Pinczehelyi.
Passage d´Europe je jednou z výstav, kterou evropské instituce reagují na aktuální politické změny související s rozšířením Evropské unie směrem na východ. Výstavu v Saint-Etienne koncipoval kurátor Lóránd Hegyi, který dříve působil jako ředitel Muzea moderního umění – sbírky Ludwig ve Vídni. Během svého dlouholetého angažmá v této instituci se pokoušel zapojit umění post-komunistických zemí do souvislostí celkové situace umění v poválečném světě. Aktuální výstava zahrnuje tendenčně pouze umělce z 10 nových členských států, ale pracuje s kontextem „Východu“ v jeho bývalém politicko-geografickém vymezení. Passage d´Europe představuje ve velké míře i umění ze zemí bývalé Jugoslávie a z Ruska. Střední a východní Evropa je prezentována jako místo konfliktní tradice i nedávné minulosti. Z českých umělců v Saint-Etienne vystavují Jiří Černický, Tomáš Hlavina, Jan J. Kotík, Ján Mančuška, Karel Malich, Michal Pěchouček, Jiří Surůvka a Zdeněk Sýkora. Do katalogu výstavy přispěl textem „Strategie změny“ Jiří Ševčík. Vědecko-výzkumné pracoviště AVU připravilo podklady pro katalog a zprostředkovalo kontakt s vystavujícími českými a slovenskými umělci.