Archive of Institutions

Archive of Institutions

Documentation of operations on the Czech art scene

The AVU Research Centre archive of institutions documents the activities of galleries, associations and individuals with a significant impact on the Czech art scene. It was created in tandem with the i-datum contemporary Czech art database (link na popis projektu) and is expanded in connection with other research projects.

It contains documentation of individual institutions with chronologically ordered textual and visual materials (manifestos, press releases, invitations, leaflets, catalogues, photographs, etc.).

Collecting documentation of Czech art is an ongoing activity. The AVU Research Centre archive contains documentation of galleries and projects that no longer exist (e.g. MXM, the Šternberk Gallery, etc.).

We would be happy to receive any period documents you have in your possession. Please contact us.


>> back

Galerie BKC

Address
Radnická 4
658 78 Brno
Contact

tel.: 542427108
mail: galerie@bkc.cz
web: www.kultura-brno.cz

Reference

Galerie BKC je dosud ne zcela usazený zastřešující název pro trojici galerií sídlících v centru Brna na ulici Radnická. Na této adrese zahájila nejdříve, již na konci 60. let, svou činnost Galerie mladých, situovaná v přízemí budovy. V roce 1992 v prvním patře vznikl další výstavní prostor, Galerie U Dobrého pastýře. Dramaturgie GUDP se od počátku zaměřovala především na střední generaci autorů, respektive autory spojené nějakým způsobem s regionem. V roce 2002 přibyl rovněž v prvním patře poslední výstavní prostor, Galerie Kabinet, jejíž program je orientován především na výstavy kresby, grafiky a fotografie. Galerie BKC spadají pod Brněnské kulturní centrum (příspěvkovou organizaci města Brna), jsou vedeny dvojicí kurátorů, kteří se zároveň starají i o produkci a propagaci výstav. Galerie BKC nebudují vlastní sbírku, zaměřují se na organizaci krátkodobých výstav především z oblasti současného českého výtvarného umění.

Exhibitions / Projects

Galerie BKC provozují tyto výstavní prostory:
Galerie mladých
Galerie U Dobrého pastýře
Galerie Kabinet

Curator

Marika Kupková, Jan Zálešák

materials stored in the AVU Research Centre's archive of institutions

Report an issue with this record
VVP AVU 2014